w

Co najłatwiej przedawkować? Odpowiedź wcale nie jest taka oczywista!


Co najłatwiej przedawkować? Choć większość z nas powiedziałaby, że różnego rodzaju leki, to odpowiedź wcale nie jest taka oczywista! Jak się okazuje, możemy być uzależnieni nie tylko od tabletek nasennych, czy suplementów diety towarzyszących nam podczas posiłków. Czy do tego grona możemy zaliczyć także te produkty, o których w życiu nie powiedzielibyśmy, że tworzą kategorię używek? Zobaczmy!

Twój codzienny jadłospis składa się z co najmniej siedmiu kaw, a swojego obiadu nie wyobrażasz sobie bez deseru na bazie białego cukru? Mamy złą wiadomość dla ciebie i twojego zdrowia- są składniki, których kategorycznie musisz unikać! Pytanie brzmi: czy rzeczywiście można przedawkować kofeinę, czy sacharozę? Specjaliści, dietetycy i naukowcy mają na to swoją teorię!

Co najłatwiej przedawkować?

Najlepiej będzie postawić sprawę jasno- przedawkować można nie tylko narkotyki, ale także produkty codziennego użytku: cukier, kawę i oczywiście- leki przeciwbólowe. Przyjrzyjmy się pierwszej z wymienionych na tej liście rzeczy. Jak myślisz, ile łyżeczek cukru jest dziennie dozwolonych do posłodzenia herbaty, czy upieczenia ciasta? Światowa Organizacja Zdrowia zaznacza, że maximum spożycia w ciągu dnia tego składnika wynosi do 6 łyżeczek! Od razu zaznaczamy, że taka dawka to ok. 4 gramy cukru, warto więc mieć tę informację na uwadze podczas popołudniowej herbatki z przyjaciółmi.

Skoro już o spotkaniach mowa, kolejnym naszym narkotykiem jest kawa, a ściślej rzecz ujmując- zawarte w niej składniki pobudzające! Wokół tego niezwykłego napoju o charakterystycznej brązowej barwie narosło mnóstwo legend miejskich, które przy okazji tego tekstu warto zdementować. Jak się bowiem okazuje, kawa nie jest niezdrowa, a lekkie uzależnienie od niej może być nawet kojące dla naszego zdrowia.

Nie oznacza to, że dziennie możemy wypijać hektolitry płynnej kofeiny– postaraj się ograniczyć aromatyczny płyn do 3 filiżanek dziennie! Taki wynik skutecznie zmniejszy ryzyko pojawienia się cukrzycy typu 2 w twoim organizmie (według naukowców z National Institute for Public Health and the Environment), poprawi pamięć i koncentrację, a także ochroni przed rakiem wątroby (co wykazali specjaliści University of Southampton).

Czy leki przeciwbólowe uzależniają?

Leki przeciwbólowe, które bardzo często są brane przez nas w nadmiarze, nie wpływają dobrze na nasze zdrowie. Powszechnie dostępne apteki i reklamy z pewnością przyczyniły się do zjawiska, które określamy mianem lekomanii. Co najłatwiej przedawkować z domowych zasobów?

Aspiryna, Sudafed, Gripex, czy Allertec– te leki bez recepty są łatwe do nabycia, jednak nie powinny być codziennym elementem naszej diety. Słyszałaś o działaniu kodeiny? To jeden z najbardziej niebezpiecznych elementów tabletek na bazie opium, które skutecznie łagodzą ból. Stosowana w dawkach powyżej zalecanych, może wpłynąć na twoją percepcję i uzależniać. Pamiętaj jednak, że branie leków w nadmiarze nie pomoże ci wygrać z uporczywym stanem chorobowym!

Teraz już wiesz, co najłatwiej można przedawkować. Mamy też nadzieję, że będziesz uważniej patrzeć na swoją codzienną dietę.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Fot.: Daria-Yakovleva/ pixabay.com

Co najłatwiej przedawkować? Kolorowe cukierki dla dużej części populacji stanowi bazę codziennej diety! Statystyki uzależnienia od cukru są alarmujące.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Mają rozmach sk*rwysyny! Ojciec strzela do syna z broni, aby przetestować hełm!

zofia marcinkowska

Patrycja Markowska z partnerem. To bardzo znany aktor z „M jak Miłość”