in

Why cats knead? Strach, happiness, a może stres? Co to oznacza


Why cats knead? Tajemnice kocich zachowań są dla człowieka naprawdę intrygujące. Na co dzień zauważamy ich różne zwyczaje, niektóre mogą budzić w nas niepewność lub zwykłe zaciekawienie. Jak się okazuje, ugniatanie łapkami to czynność, która jest związana z przeszłością zwierzaka — czy powinnyśmy się martwić? Czy ugniatając, kot czuje strach, błogostan czy może stres?

Nie zawsze wiemy, co zwierze chce nam zakomunikować. Na co dzień widzimy ich różne zachowania, dlatego staramy się odczytać znaki i zapewnić im jak największy komfort. Wiele z nas wciąż nie wie, dlaczego kot ugniata łapkami. Odpowiedź jest naprawdę zaskakująca! Sprawdź, co czuje twój kot?

Why cats knead? Jest to związane z ich wychowaniem

Jeżeli posiadasz kota, pewnie zauważyłeś, że wykonuje on charakterystyczne ruchy łapkami, przypominające ugniatanie ciasta. Koty zazwyczaj robią to na miękkich powierzchniach, a ulubionymi są poduszki, sofy lub… ludzkie kolana. Jeżeli zastanowimy się, dlaczego koty ugniatają łapkami, odpowiedzi, jak się okazuje, może być kilka. Zwierzęta te są bardzo instynktowne, a ich działania nie są przypadkowe. Przez codzienne obserwacje potrafią wysłać nam różne komunikaty. Chociaż mają ograniczone możliwości, to zazwyczaj jesteśmy w stanie zrozumieć, o co im chodzi. Dla wielu tajemnicą wciąż pozostaje zachowanie, które dotyczy ugniatania łapkami. Jak się okazuje, jest to związane z ich przeszłością.

Czy ugniatanie łapek to wynik stresu?

Dla niektórych takie zachowanie kota jest wynikiem złych doświadczeń, stresu lub zdenerwowania. Szczególnie w momentach, kiedy kot robi to rzadko i dodatkowo wyciąga swoje pazurki. Oczywiście jest to błędne myślenie. Ugniatanie łapkami jest związane z ich przeszłością, jednak chodzi o etap życia, który prawie każdy kot miło kojarzy. Tego typu zachowania nie powinny wzbudzać we właścicielach niepokoju, a wręcz przeciwnie!

Przekaz ‚to moje miejsce’

Teoria głosi, że kocie ugniatanie jest związane z zaznaczaniem ich terytorium. Zwierzęta te mają różne sposoby na zostawianie swojego zapachu, jedną z nich jest ocieranie się o właściciela — nie robią tego wyłącznie dlatego, że jest im dobrze. Podobnie jest w przypadku, kiedy ocierają swoją mordką o twoją twarz. Jak się okazuje, łapki również służą do pozostawiania swojego zapachu. W ich poduszeczkach znajdują się gruczoły zapachowe, które są uwalniane, kiedy kot ugniata łapki o miękkie powierzchnie. Nie bez powodu wybiera twoje kolana, w ten sposób chce przekazać innym osobnikom, że jesteś już ‚zajęty’.

Pamiątka z dzieciństwa

Ponadto kocie ugniatanie, to ich instynktowny nawyk z dzieciństwa. Takie zachowania towarzyszą im już od pierwszych dni życia. Koty, które są karmione przez matkę, naciskają jej brzuch łapkami po to, aby pobudzić przepływ mleka przez sutki. Powtarzanie tych zachowań w późniejszym życiu nie jest niczym złym. Dlaczego kot ugniata mi brzuch? Jeżeli to zauważysz, możesz być pewny, że kot czuje się przy tobie bezpiecznie — może to brzmieć zabawnie, ale jesteś dla niego kimś, kim była jego kocia mama. Koty ugniatają różnie powierzchnie, dlatego możesz zastanawiać się też, dlaczego kot ugniata poduszkę? Oczywiście z tych samych względów — chodzi tu głównie o powierzchnię i miękkość, która kojarzy się z matką.

ZOBACZ UROCZE KOTKI:

unsplash.com Andrea Tummons

Ugniatanie łapkami jest związane z przeszłością kota, a dokładnie momentem, kiedy był karmiony przez matkę.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

apple Mensah

Anja Rubik starts with a new program on sex education. It will bring together the biggest stars

“Really you give the Owsiak? fool!”. Heart surgeon of the Great Orchestra of Christmas Charity