w

Dzień świętego Patryka. Co to za święto i jak je obchodzić?


Dzień świętego Patryka to irlandzkie święto narodowe i religijne, które obchodzimy 17 marca. To święto patrona Irlandii-świętego Patryka. Jego obchody sięgają jednak znacznie dalej, bo zielone piwo jest wtedy serwowane również w pozostałych krajach Europy, a także w USA. Co to za święto i jak je obchodzić?

Dzień Świętego Patryka to narodowe święto Irlandii, jednak jest obchodzone w wielu innych europejskich krajach, a nawet w Stanach Zjednoczonych. Kim był święty Patryk i w jaki sposób obchodzi się to święto w poszczególnych krajach?

Kim był święty Patryk?

Dzień Świętego Patryka to najważniejsze święto narodowe i religijne w Irlandii. Święty Patryk żył prawdopodobnie w latach 385-461 n.e. Gdy miał 6 lat został porwany i sprzedany, następnie trafił do Irlandii, gdzie został pasterzem. Po sześciu latach przebytych w niewoli uciekł do Galii, w której to przyjął święcenia kapłańskie, po których miał zamiar wrócić do Irlandii.

Podczas nauk kapłańskich podobno doznał objawienia, które skłoniło go do nawrócenia swojej ojczyzny. Misję na terenie swojego kraju zaczął jako biskup w 432 roku. W Irlandii Święty Patryk wprowadził zorganizowaną działalność kościoła. Podobno za swojego życia przywracał niewidomym wzrok i wskrzeszał zmarłych, co więcej legenda głosi, że przegnał plagę węży.

Kiedy jest Dzień Świętego Patryka?

Dzień Świętego Patryka wypada 17 marca i jest dniem wolnym od pracy w Irlandii, Irlandii Północnej, Nowej Fundlandii, Labradorze oraz na Montserrat. W każdym z wymienionych wcześniej miejsc 17 marca jest czczona pamięć Świętego Patryka. Mieszkańcy przebierają się w zielone stroje, organizują biesiady i parady. Dlaczego ludzie noszą zielone stroje? Zielony to narodowy kolor Irlandii, który symbolizuje koniczynę, dzięki której święty Patryk wyjaśnił Irlandczykom istotę Trójcy Świętej.

Podczas Dnia Świętego Patryka każdy mieszkaniec Irlandii powinien wypić jedną szklankę whiskey, co ma powiązanie z legendą o Świętym Patryku, który miał zagrozić gospodyni wezwaniem potworów do jej gospody, jeżeli nie przestanie ona oszukiwać swoich klientów poprzez nienalewanie pełnych szklanek tego trunku.

Jak obchodzi się Dzień Świętego Patryka na świecie?

Dzień Świętego Patryka obchodzi się w państwach, gdzie jest dużo irlandzkich imigrantów. Z okazji właśnie tego święta w Europie ważne i rozpoznawalne budynki są podświetlane na zielono, a lokale gastronomiczne serwują zielone piwo, które nawiązuje do narodowych barw Irlandczyków.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

pixabay.com@ Alexas_Fotos

Dzień Świętego Patryka to narodowe i religijne święto Irlandii.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

maseczki do twarzy w płachcie

Maseczki do twarzy w płachcie. Najlepsze kosmetyczne hity za grosze!

Eleni

Horoskop partnerski wiosna 2019. Czas na miłosny detoks