w

Jaki zapach odstrasza koty? Niezwykle fakty o twoim pupilu


Jaki zapach odstrasza koty? Zwierzaki słyną z wyjątkowo wyczulonego zmysłu węchu. Mają około dwa razy więcej receptorów zapachowych niż ludzie! Dzięki temu węch kota jest bardzo silny i pewne zapachy działają na mruczki w szczególny sposób. Poznaj niezwykłe fakty o twoim pupilu i jego nosie.

Warto wiedzieć, jakie zapachy odstraszają koty. Możemy wykorzystać tę wiedzę do oduczenia zwierzaka pewnych niepożądanych zachowań, na przykład sikania poza kuwetą albo wchodzenia na blat kuchenny. Koty mają od nas dużo silniejszy węch, więc zapachy, które nam mogą wydawać się przyjemne, dla kotów są nie do zniesienia. Jaki zapach odstrasza koty i co je drażni?

Jaki zapach odstrasza koty?

Jest wiele woni, które skutecznie odstraszają zwierzęta, a niektóre z nich są naprawdę niespodziewane. Możemy wykorzystać rozmaite zapachy w celu nauczenia kota, że czegoś mu nie wolno. Oczywiście zwierzęta tak samo, jak ludzie różnią się między sobą i nie wszystkie będą reagować na różne zapachy tak samo. Warto jednak mieć świadomość tego, jaki aromat odstrasza koty, nie tylko w celu wygonienia ich z określonego miejsca.

Czworonogi mają bardzo duży problem między innymi z zapachem octu. Mimo że ocet idealnie niweluje woń kociego moczu, nie należy nim myć kuwety! Wiele osób stosuje tę metodę, a jest to duży błąd. Kot nie będzie chciał załatwiać się w miejscu, które odstrasza go mocnym zapachem i uda się w tym celu gdzie indziej, a tego przecież nie chcemy. Ocet można jednak z powodzeniem zastosować w ogrodzie, jeśli nie chcemy, żeby kot zbliżał się do niektórych przestrzeni. Nasączona octem szmatka zostawiona gdzieś na podwórku skutecznie odwiedzie kota od niszczenia twojego ogrodu.

Istnieją zapachy, które człowiekowi kojarzą się jednoznacznie przyjemnie, z kolei koty nie są w stanie ich znieść. Jakie zapachy odstraszają koty, a ludziom się podobają? Jednym z nich jest powszechnie lubiana lawenda. Lawendowy aromat, który często stosuje się w sypialniach, łazience albo kuchni sprawia, że nasz kot trzyma się z dala od tych miejsc. Zapach tych kwiatów jest dla naszego pupila wyjątkowo drażniący, a w nadmiarze może okazać się toksyczny. Należy uważać więc, aby nie przesadzić z ilością lawendowego zapachu, można go jednak z powodzeniem zastosować w ogrodzie, by powstrzymać kota przed plądrowaniem grządek.

Jaki zapach odstrasza koty? Nasze ulubione warzywa i owoce drażnią każdego kota

Jaki zapach odstrasza koty w kuchni? Znienawidzonym przez zwierzęta zapachem jest między innymi zapach cebuli. Ostra woń często wyczuwalna przy gotowaniu drażni naszych pupili w ten sam sposób, co nas samych. Mimo że kocie oczy nie łzawią, to podrażniona śluzówka sprawia, że zwierzaki przy kontakcie z zapachem cebuli mrużą oczy, a intensywny aromat bardzo je drażni. Należy pamiętać o tym, że cebula i czosnek mogą być dla naszego kota trujące, nie powinien on więc przebywać zbyt blisko tych składników.

Kolejną wonią, która jest nieprzyjemna dla kotów, a raczej lubiana przez ludzi jest aromat cytrusów. Zwierzaki wprost nie cierpią zapachu tych pysznych owoców, a w szczególności cytryn, które mają wyjątkowo intensywny i skoncentrowany zapach. Jeśli chcesz odstraszyć kota na przykład z łóżka czy kuchennego blatu, wystarczy skropić daną powierzchnię odrobiną soku z cytryny. Dobrze działają też cytrusowe aromaty do ciast, które są mocno skoncentrowane i równie silne, co naturalny zapach. Do odstraszenia kota może też wystarczyć sama skórka pomarańczy albo cytryny pozostawiona w odpowiednim miejscu, sama w sobie ma dość intensywny zapach, by przegonić kota.

Zapach cynamonu tak uwielbiany przez ludzi i chętnie używany zwłaszcza w okresie zimowym potrafi skutecznie odstraszyć naszego zwierzaka. Przyprawa cechuje się wyjątkowo intensywnym zapachem, który może naszemu kotu zaszkodzić. Nie powinno się więc stosować zbyt silnych cynamonowych aromatów w miejscach, w których przebywa nasz mruczek.

Jaki zapach odstrasza koty? Niestety koty nie są fanami Chanel no 5

Jeżeli lubisz używać intensywnie pachnących kremów i perfum – możesz zniechęcić tym do siebie zwierzaka. To, co nam wydaje się pachnieć przyjemnie, nie musi wcale podobać się naszemu pupilowi. Koty nie lubią intensywnych woni, nawet jeśli sam zapach im nie przeszkadza, to w zbyt dużym stężeniu może je od ciebie odstraszyć. Zwierzę nie będzie chciało się wtedy przytulać ani siedzieć na rękach. Jeśli kot ucieka na nasz widok, warto zwrócić uwagę, czy nasze nowe perfumy albo inne kosmetyki nie zawierają w sobie któregoś ze znienawidzonych przez koty aromatów, na przykład lawendy lub cytryny.

Ta sama zasada dotyczy środków czystości. Detergenty z reguły mają wyjątkowo intensywny, nieprzyjemny nawet dla człowieka zapach. Pamiętajmy więc, że to, co my odbieramy jako brzydką woń, koty czują aż czternaście razy silniej! Pewne środki czystości używane między innymi w toalecie czy w kuchni powinny więc być trzymane w miejscu, w którym nasz kot nie będzie musiał ich wąchać. Warto pamiętać też o tym, że niektóre silne detergenty mogą być po prostu dla zwierzęcia trujące. Oczywiście nie znaczy to, że powinniśmy wyeliminować chemię z naszego mieszkania, po prostu najlepiej nie pozwalać przebywać kotu w miejscu, w którym akurat sprzątamy.

Odświeżacze powietrza albo silnie pachnące kadzidła i świece też mogą nie przypaść do gustu naszemu kotu. Warto je trzymać w miejscu, które jest niedostępne dla zwierzaka tak, żeby jak najmniej drażnić go intensywnymi zapachami.

Uważajmy, czym czyścimy kocią kuwetę. Jej zapach może odstraszyć naszego Mruczka

Ze względu na to, że koty czują wszystko kilkukrotnie silniej od ludzi, należy pamiętać o tym, żeby sprzątać regularnie kuwetę naszego zwierzaka. Kot nie lubi się załatwiać w miejscu, które brzydko pachnie i niechętnie będzie korzystać z niesprzątniętej kuwety. Powodem, dla którego pupil nie chce się załatwiać tam, gdzie powinien może być właśnie przykry zapach jego własnych odchodów, ale także źle dobrany zapach żwirku. Jeśli nasz kot z jakiegoś powodu nagle nie chce korzystać z kuwety, może to być spowodowane niedawną zmianą żwirku. Upewnij się także, by nie czyścić kuwety zbyt silnie pachnącymi detergentami.

Jeśli próbujemy kota oduczyć pewnych zachowań, na rynku możemy znaleźć gotowe preparaty odstraszające. Niestety mają one sporo wad, do których należą wysoka cena, szybkie wietrzenie i przeciwskazania w stosowaniu w miejscach, w których znajdują się małe dzieci. Oprócz tego bywają nieprzyjemne także dla ludzkiego nosa, warto więc w pierwszej kolejności sięgnąć po naturalne, domowe rozwiązania.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

unsplash.com Manki Kim

Drażniące koci węch zapachy można wykorzystać, by oduczyć pupila pewnych zachowań.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

ile zarabia beata tyszkiewicz

Margot Robbie wcieli się w rolę lalki w pierwszym fabularnym filmie o Barbie

Ile zarabia Dorota Szelągowska

Barbara Kurdej-Szatan: wiek aktorki jest zaskakujący