in

Kobiety będą zarabiać tyle samo co mężczyźni. Islandia pierwszym krajem z równą płacą


Kobiety mają powody do dumy — będą zarabiały tyle samo, co mężczyźni. Islandia jako pierwszy kraj na świecie wprowadza ustawę gwarantującą równość płac dla wszystkich obywateli, bez względu na płeć. To prawdziwy przełom!

Islandia postanowiła przeciwstawić się nierównemu traktowaniu kobiet. Kobiety na całym świecie nieustannie są dyskryminowane ze względu na płeć, a Islandia wyprzedza inne kraje pod względem równego traktowania wszystkich obywateli. Pierwszego stycznia weszła w życie ustawa przegłosowana w 2017 roku, w której ustalono równe wynagrodzenie zarówno dla kobiet i mężczyzn.

Przełomowa ustawa

Wprowadzona ustawa prawna gwarantuje równość płac zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. W świetle nowej ustawy każde przedsiębiorstwo zatrudniające 25 osób lub więcej będzie musiała uzyskać certyfikat potwierdzający, że zapewnia równe płace pracownikom bez względu na płeć. Firmy, które nie będą spełniać określonych wymogów będą musiały ponieść surowe kary finansowe. Certyfikat będzie ważny przez trzy lata. Po upływie tego czasu firmy będą musiały ubiegać się o niego ponownie.

Kobiety na Islandii mają zapewnioną równą płacę

Ustawa przyjęta przez parlament zakazuje nie tylko dyskryminacji finansowej, lecz także religijnej, rasowej, ze względu na orientację seksualną, wiek i poziom niepełnosprawności.

Ten mały, wyspiarski kraj planuje zniwelować powstałą lukę finansową (ang.gender pay gap — różnicę w płacach ze względu na płeć) do końca 2022 roku.

Większość Islandczyków popiera wprowadzoną ustawę. Głosy krytyki pojawiają się ze względu na kolejne zadania, które spadną na pracodawców. Będą oni musieli sprostać biurokratycznej machinie dodatkowych obowiązków.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

kobiety
unsplash.com — Becca Tapert

Wyspa wprowadza równość płac. Jak myślicie, kiedy ta ustawa ma szansę wejść do Polski?


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Tego sekretu nie zdradzi Ci żaden lekarz – Pozbędziesz się kataru w 25 sekund!

apple Mensah

Winter holidays 2019. Najlepsze miejsca na urlop w Polsce i za granicą