w

Mało kto wie, że cukrzyca daje o sobie znać dużo wcześniej. Niech to wzbudzi Twoją czujność!


Cukrzycę diagnozuje się i leczy na ogół długo po tym, jak pojawiają się jej pierwsze symptomy.

Mało kto bowiem jest w stanie je odczytać i rozpoznać jako objawy tej choroby.

Zanim zostaje rozpoznana zdąża dokonać spustoszeń w organizmie.

Naucz się dostrzegać niepokojące objawy, by odpowiednio wcześnie zareagować.

1. Wzmożone pragnienie i oddawanie moczu.

To jedne z najbardziej charakterystycznych objawów przepowiadających chorobę. Nerki chorego nie są w stanie zaabsorbować nadmiaru cukru, który usuwany jest z moczem. Zaczynamy pić coraz więcej i więcej. Zdrowy człowiek oddaje mocz około 6-7 razy dziennie. Jeśli zauważyłeś wyraźne zwiększenie częstotliwości powinno Cię to skłonić do diagnozy w kierunku cukrzycy.

2. Wzrost łaknienia

Organizm nie produkuje wystarczającej ilości insuliny potrzebnej do przekształcenia jej w glukozę, która jest źródłem energii. Stąd pojawia się uczucie potrzeby jedzenia więcej.

3. Ciągłe zmęczenie

Niedobór glukozy skutkuje ciągłym uczuciem braku energii i zmęczenia. Może być ono oczywiście objawem innych chorób, ale jeśli występuje wraz z innymi objawami może potwierdzać cukrzycę.

4. Niewyraźne widzenie

Problemy ze wzrokiem wiążą się ze zmianami ogólnymi w ustroju, które wywołują puchnięcie i odkształcanie soczewki. Diabetycy skarżą się na utratę ostrości widzenia. Te zmiany są odwracalne pod warunkiem wdrożenia leczenia.

5. Nagły spadek wagi bez wyraźnej przyczyny

Kiedy ciało nie dostaje glukozy zaczyna spalać mięśnie i tłuszcz by zyskać potrzebną energię. Nie bez znaczenia jest także odwodnienie organizmu, które przyczynia się do spadku wagi.

6. ŚwiądBrak wody skutkuje sięganiem po rezerwy znajdujące się w tkance skóry, która wysycha, staje się szorstka, mało elastyczna i podrażniona. Zaczyna nieprzyjemnie swędzieć.

7. Wolniejsze gojenie się ranNadmiar cukru we krwi sprzyja stanom zapalnym, osłabia krążenie krwi i spowalnia procesy gojenia ran.

8. Ciemne plamy na skórzePojawiają się zazwyczaj w okolicach pach, szyi czy na dłoniach w tzw. fałdkach skóry. To takie cienie, które przypominają zabrudzenia, ale nie da się ich zmyć.

9. Mrowienie i drętwienie stóp czy dłoniOsłabione krążenie sprawia, że krew wolniej dociera do najdalszych partii ciała – stóp, a szczególnie palców. Prowadzi to do uszkodzenia nerwów, które wywołują odczucie drętwienia i mrowienia.

Jeśli zauważyłeś u siebie wszystkie powyższe objawy, koniecznie powiedz o tym swojemu lekarzowi!
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

“Nie czuję się winna. To jak odklejenie plastra”. Kobiety szczerze o dokonanej aborcji

Ile zarabiają ludzie w Twoim wieku? Sprawdź, czy mieścisz się w przyjętych normach